Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 10.01.2012 10:33:24 

TJ LIGMET MILÍN

Historie TJ

 

Historie TJ:

 
Milínský fotbalový klub byl založen v červenci 1919 studentem a pozdějším profesorem na Obchodní akademii v Praze panem Karlem Rendlou. První zápas byl sehrán (v té době na pastvině) na hřišti "U Vlčku" proti SK Příbram s nelichotivým výsledkem 0:12. Před zápasem proběhly ukázky v řecko-římském zápasu, boxu a konal se dálkový běh Milín - Dobříš a zpět. Na výstroj a dresy tenkrát nebylo a tak se hrálo v bílých košilých a černých trenýrkách. Kopačky mělo jen několik majetnějších hráčů. První dresy přišly o něco později, byly zeleno-bílé a staly se klubovými barvami. V této době se hrály pouze přátelské nebo pohárové zápasy.
Rozmach milínské kopané přišel až po druhé světové válce, kdy se již hrály mistrovské soutěže. V roce 1949 postoupil Milín do okresní I.B třídy (později přejmenované na III. třída).
V roce 1957 bylo až na třetí pokus vybudováno za milínským sídlištěm definitivní hřiště, kde se hraje i nyní.
V roce 1971 získali milínští titul přeborníka okresu a postoupili do krajské 1.B třídy. V roce 1975 přišel postup do krajské I.A třídy.
V roce 1996 postoupilo mužstvo Milína do divize a po skončení sezóny mělo postoupit z druhého místa do České fotbalové ligy. Z ekonomických důvodů však Milín účast odřekl a zůstal v divizi. O rok později skončil Milín v divizi opět druhý a tentokrát již bylo mužstvo Milína přihlášeno do České fotbalové ligy. Úspěchem byl i postup milínského dorostu v roce 1998 do krajské I.B třídy a o rok později do I.A třídy.
Českou fotbalovou ligu hrál Milín od roku 1998 do roku 2003, kdy opět z ekonomických důvodů rozhodla valná hromada přeřadit mužstvo dospělých zpět do divize. Je paradoxní, že Milín v roce 2003 prožíval svůj fotbalový vrchol. Za "A" mužstvo hráli pozdější čeští reprezentanti Zápotočný (dnes hraje nejvyšší soutěž v Turecku) a Slepička. Dále v mužstvu hráli později prvoligoví hráči Sňozík, Macek, Riegel, Špinar, Svojtka, Pacovský, Smíšek, Polodna či Zušťák.
Pokračující ekonomické problémy donutily vedení klubu přeřadit mužstvo Milína až do krajské I.B třídy. V té době odešla z mužstva "za lepším" valná většina těch nejlepších hráčů. Přesto se hned v následující sezóně 2006/2007 podařilo mužstvu složeném z hráčů reservy a dorostenců postoupi zpět do I.A třídy a v sezóně 2008/2009 postoupit z prvého místa spolu s druhým Tatranen Sedlčany do krajského přeboru.
Velkého úspěchu dosáhla mládežnická družstva. Družstvo dorostu hraje krajskou I.A třídu a dužstva starších i mladších žáků hrají též krajskou I.A třídu.
 
Historickými fotbalovými rekordmany Milína jsou: v počtu odehraných zápasů Jiří Brabec - 1191 a nejlepším střelcem Jan Suchaň st. - 602 gólů (započítány jsou jen utkání a góly v mužstvech dospělých).
 
Milín v názvu klubu doznal v historii mnoha změn od SK Milín přes TJ Milín, TJ JZD 11.května Milín, TJ Sokol Milín, TJ Sokol ZD Milín, Peza Desing Milín, TJ ZOD Milín, Sokol Milín - Ligmet až po dnešní (počínaje sezónou 2009/2010) TJ Ligmet - Milín o.s.
 
Vlastníkem fotbalového areálu je Obec Milín, která hradí provoz areálu vč. provozních nákladů a správce. Dále hradí doprvu na zápasy pro obě mužstva dospělých a všechna mládežnická družstva.
 
Generálním sponzorem TJ je Ligmet a.s. Milín.
Hlavními sponzory jsou: BAN Milín a SV servis.
Dalšími sponzory jsou: Eurotrans, Motocentrum Milín, Restaurace "Sport" Milín, Restaurace "U Přemysla" Milín, ZOD Milín, Kajgr a Ujimo.
TOPlist